Wyświetl # 
 
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Dzień Świadomości Raka Prostaty. Ten nowotwór można skutecznie leczyć nowoczesnymi metodami

Dzień Świadomości Raka Prostaty. Ten nowotwór można skutecznie leczyć nowoczesnymi metodami

23 czerwca obchodziliśmy nie tylko Dzień Ojca, ale także Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. W Polsce choruje na niego co roku ponad 16 tys. mężczyzn, z czego ok. 5 tys. nie udaje się pomóc. Tymczasem diagnostyka i metody leczenia tego nowotworu są bardzo nowoczesne i – zastosowane w odpowiednim czasie – dają szansę na szybkie wykrycie zagrożenia i całkowite wyleczenie.

24 Cze 2022 S.Z.
Dla wielu pacjentów z SMA brak dostępu do terapii doustnej to brak możliwości leczenia

Dla wielu pacjentów z SMA brak dostępu do terapii doustnej to brak możliwości leczenia

Kamila Górniak – businesswoman, aktywistka, współzałożycielka Fundacji SMA, nominowana w plebiscycie Warszawianka Roku 2021. I mama 13-letniego Sebastiana chorego na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), który odziedziczył po niej życiowy optymizm, pogodę ducha i żyłkę społecznika. Sebastian od czterech lat uczestniczy w badaniu klinicznym leku doustnego na SMA i dzięki leczeniu wciąż zdobywa nowe funkcje i umiejętności.

17 Cze 2022 S.Z.
Mierzymy ciśnienie – każdy z nas, w każdym wieku, w każdym tygodniu!

Mierzymy ciśnienie – każdy z nas, w każdym wieku, w każdym tygodniu!

Czy wiesz, że nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do chorób układu krążenia, zawału i udaru? To także najczęstsza przyczyna zgonów na świecie... Rocznie z powodu tej choroby umiera przedwcześnie 10 milionów ludzi, a połowa z nich nawet nie wie, że cierpi na zbyt wysokie ciśnienie. Dlatego każdy, dokładnie każdy, powinien regularnie je mierzyć. To pozwoli zapobiegać wielu zdrowotnym problemom. Ważne, żeby używać do pomiaru odpowiedniego ciśnieniomierza.

16 Cze 2022 S.Z.
Choroby sercowo-naczyniowe już od kilku dekad stanowią „niewidzialną” epidemię

Choroby sercowo-naczyniowe już od kilku dekad stanowią „niewidzialną” epidemię

•Choroby sercowo-naczyniowe o podłożu miażdżycowym dotykają ponad 300 mln osób globalnie. Spośród wszystkich zgonów sercowo-naczyniowych, 85% spowodowanych jest zawałem serca lub udarem mózgu. Na całym świecie, w tym w Polsce, z powodu chorób układu krążenia umiera więcej osób niż z powodu jakiejkolwiek innej choroby. Szacuje się, że do 2030 r. liczba zgonów spowodowanych chorobą sercowo-naczyniową o podłożu miażdżycowym osiągnie 23,3 mln rocznie.
• Zmniejszenie o 25% śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych do 2025 r. – to cel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i wyzwanie dla lekarzy kardiologów, lipidologów, diabetologów, lekarzy rodzinnych i organizacji pacjentów wspierających pacjentów po zawałach serca i udarach mózgu.
• Kontrola „złego” cholesterolu to podstawowy oręż w walce z „niewidzialną” epidemią chorób sercowo-naczyniowych.
• Inicjatywa Invisible Nation będąca ogólnoświatową koalicją organizacji pacjentów stawia sobie za cel zwrócenie uwagi na skalę i konsekwencje chorób sercowo-naczyniowych na całym świecie oraz eliminowanie przeszkód, które uniemożliwiają poprawę rokowania pacjentów.
Pomimo niezaprzeczalnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych, choroba miażdżycowa układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca) nie jest powszechnie znana. Miażdżyca to termin używany do opisania różnych chorób kardiologicznych, które spowodowane są nagromadzeniem złogów tłuszczowych (blaszki miażdżycowej) w ścianach tętnic . Wielu pacjentów nie odczuwa znaczących objawów choroby, dopóki blaszka miażdżycowa niespodziewanie nie pęknie, powodując zawał serca, udar mózgu lub zgon. Dlatego też choroba potrafi przez wiele lat rozwijać się niemal bezobjawowo, nie dając widocznych symptomów.

09 Cze 2022 S.Z.
Telemonitoring jest potrzebny pacjentom w każdym wieku

Telemonitoring jest potrzebny pacjentom w każdym wieku

Telemonitoring urządzeń wszczepialnych to doskonale zweryfikowana, efektywna i bezpieczna forma nadzoru kardiologicznego. Chociaż cele i potrzeby w zakresie teleopieki w populacji dorosłych i dzieci są nieco inne, jest to forma opieki równie potrzebna obydwu grupom chorych. Jakie korzyści odnoszą z telemonitoringu pacjenci w różnym wieku, ocenia dr n. med. Maria Miszczak-Knecht z Kliniki Kardiologii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej, członkini Rady Merytorycznej kampanii edukacyjnej „TeleSERCE – serce pod kontrolą”.

07 Cze 2022 S.Z.
Pacjenci poszukują pomocy latami, a wielu z nich nigdy nie poznaje przyczyny swoich dolegliwości...

Pacjenci poszukują pomocy latami, a wielu z nich nigdy nie poznaje przyczyny swoich dolegliwości. W diagnozowaniu chorób rzadkich pomaga Fundacja Saventic

Na choroby rzadkie cierpi nawet do 3 milionów osób w Polsce i 30 milionów na terenie całej Unii Europejskiej. Mimo nazwy są to częste schorzenia, a przy tym bardzo trudne do zdiagnozowania i leczenia. Pacjenci wydają pieniądze na kolejne badania, pozostając bez diagnozy całe miesiące, a nawet lata. Niektórzy zwyczajnie nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, ponieważ wielu lekarzy nie miało nigdy styczności z nietypowymi objawami występującymi w tych przypadłościach. Pomóc może Fundacja Saventic. Oferuje ona m.in. bezpłatną aplikację, dzięki której można znacznie przyspieszyć diagnozę i skierować pacjenta do odpowiednich specjalistów i ośrodków medycznych.

06 Cze 2022 S.Z.
Polscy pacjenci z SM pragną korzystać ze zdobyczy nowoczesnej medycyny

Polscy pacjenci z SM pragną korzystać ze zdobyczy nowoczesnej medycyny

30 maja przypadał Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Z tej okazji rozmawiamy z Tomaszem Połciem, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, o tym, jak aktualnie wygląda sytuacja osób żyjących z SM w Polsce, jak przełamać stereotypy narosłe wokół tej choroby oraz jakie są marzenia i nadzieje pacjentów.

31 Maj 2022 S.Z.
Zbadaj swoją tkankę tłuszczową

Zbadaj swoją tkankę tłuszczową

Do niedawna sądzono, że jedyną funkcją tkanki tłuszczowej jest pasywne magazynowanie energii w postaci trójglicerydów. Okazuje się jednak, że tkanka tłuszczowa to niezwykle aktywny narząd, który produkuje i wydziela do krwi mnóstwo biologicznie czynnych substancji określanych mianem adipokin. Należą do nich m.in. leptyna i adiponektyna, których poziom możesz zbadać. Możesz także oznaczyć stężenie ApoB (apolipoproteiny B) - wynik tego badania odzwierciedla stężenie cholesterolu LDL.

26 Maj 2022 S.Z.
Zaburzenia statyki narządu rodnego. Nowoczesne metody leczenia

Zaburzenia statyki narządu rodnego. Nowoczesne metody leczenia

Wypadanie pochwy, obniżenie macicy czy nietrzymanie moczu to nadal tematy tabu. Kobiety obserwujące u siebie niepokojące objawy tych dolegliwości wstydzą się i rzadko mówią o tym nawet w gabinecie lekarskim. Tymczasem zaburzenia statyki kobiecych narządów można skutecznie leczyć. Ważne jednak, aby je dokładnie diagnozować i wiedzieć, której dokładnie części układu dotyczą. Jak wygląda właściwe postępowanie terapeutyczne tłumaczy lek. med. Dorota Niewęgłowska, specjalista ginekologii i położnictwa z krakowskiej SCM clinic.

14 Maj 2022 S.Z.
Rak jajnika 2022 – gdzie jesteśmy a gdzie powinniśmy być?

Rak jajnika 2022 – gdzie jesteśmy a gdzie powinniśmy być?

Czy rakowi jajnika można zapobiegać? Czy można go skutecznie leczyć? Czy Polki chorujące na ten nowotwór mogą czuć się bezpiecznie w systemie ochrony zdrowia? Czy w kwestii diagnostyki jesteśmy w czołówce, czy w ogonie Europy? Co powinno się zmienić w opiece nad pacjentkami? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukiwali eksperci podczas debaty organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii onkologicznej z okazji Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika.

07 Maj 2022 S.Z.
Wszystko o szczepieniach

Długie życie dla wszystkich – za nami Światowy Tydzień Szczepień

Światowy Tydzień Szczepień upłynął pod hasłem „długie życie dla wszystkich”. Celem było szerzenie idei, że szczepionki umożliwiają spełnianie marzeń, ochronę bliskich oraz życie w zdrowiu. Choć tegoroczna odsłona inicjatywy dobiegła już końca, drobnoustroje aktywne są przez cały rok. O kluczowe szczepienia zapytaliśmy ekspertów.

06 Maj 2022 S.Z.
Aparat ortodontyczny – co trzeba wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Aparat ortodontyczny – co trzeba wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Wiele osób wzbrania się przed założeniem aparatu ortodontycznego ze względu na nieestetyczne druciki i metalowe klamerki, które szpecą uśmiech. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że lecznicze elementy prędzej czy później będzie można zdjąć, a efekty w postaci idealnie równych zębów zostaną z nami na całe życie. Jeśli zmagamy się z krzywym zgryzem, stłoczeniem zębów lub znacznymi odstępami między nimi, z pewnością powinniśmy udać się do ortodonty. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na aparat ortodontyczny?

03 Maj 2022 S.Z.
Uczulenia na jad owadów..... ...

Uczulaenia na jad owadów..... ... - materiał prasowy Fundacji Centrum Walki z Alergią

Polska jest w ogonie Europy pod względem leczenia pacjentów uczulonych na jad owadów.
Brakuje powszechnego dostępu do terapii ratującej życie w systemie ambulatoryjnym (AOS).

02 Maj 2022 S.Z.
SMA - efekty, korzyści i satysfakcja pacjentów z długofalowego leczenia

SMA - efekty, korzyści i satysfakcja pacjentów z długofalowego leczenia

Ponad trzy lata leczenia chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) w Polsce w ramach programu lekowego, który objął już prawie 90 proc. pacjentów, pokazuje, że korzyści z terapii odnoszą wszyscy chorzy, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania choroby. Kilkuletnie obserwacje z rzeczywistej praktyki klinicznej udowadniają, że terapia nie tylko zatrzymuje postęp choroby, ale jak zaznacza prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, ponad 85 proc. pacjentów objętych terapią uzyskało poprawę stanu zdrowia, a 12 proc. stabilizację choroby. Co więcej, korzyści z terapii odnoszą zarówno dzieci, młodzi dorośli, jak też osoby po 60. roku życia, które chorują od kilkudziesięciu lat.

27 Kwi 2022 S.Z.
Wiosenny przegląd zdrowia

Wiosenny przegląd zdrowia

Czas wyjść spod ciepłego koca, zakończyć zimową stagnację i ruszyć do działania. Nie ograniczaj się jedynie do domowych czy ogródkowych porządków. Wiosna to czas przede wszystkim na przegląd i uporządkowanie stanu swojego zdrowia oraz zmianę zimowego na aktywniejszy i zdrowszy styl życia.

26 Kwi 2022 S.Z.
Kleszcze groźne dla naszego mózgu

Kleszcze groźne dla naszego mózgu

Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak wiosny, nasza czujność się zwiększa i słusznie przypominamy sobie o istnieniu kleszczy. Pomimo, że z roku na rok rośnie świadomość na temat konsekwencji jakie może nieść za sobą już pojedyncze ukłucie, niewiele osób wie, że kleszcze są nosicielami nie tylko groźnej boreliozy, ale też wirusa kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). Już co 6. kleszcz może być zakażony KZM (1), a tym stanowić poważne zagrożenie dla naszego mózgu. Wirus ten infekuje struktury ośrodkowego układu nerwowego, może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniownych i mózgu, czego skutkiem może być niepełnosprawność, a nawet śmierć (2). Na KZM nie ma leku, dlatego jeśli chcemy bez obaw korzystać z wolnego czasu na świeżym powietrzu, jedyną skuteczną metodą ochrony jest szczepienie.

24 Kwi 2022 S.Z.
Onkologia 2022 Perspektywy i wyzwania

Onkologia 2022 perspektywy i wyzwania

Streszczenie konferencji która odbyla się kilka dni temu. Pełne relacje są dostępne po kliknięciu w linki Yotube poniżej.

23 Kwi 2022 S.Z.
W Polsce nawet 80% osób z pierwotnymi niedoborami odporności wciąż pozostaje niezdiagnozowanych

W Polsce nawet 80% osób z pierwotnymi niedoborami odporności wciąż pozostaje niezdiagnozowanych

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa zaburzeń spowodowanych nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego lub jego brakiem zdolności do zwalczania zakażeń. PNO mogą być diagnozowane w każdym wieku. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nie ok. 20 000 osób, a tylko 4000–5000 przypadków zostało do tej pory wykrytych.

23 Kwi 2022 S.Z.
Aktualne Metody Leczenia – ostra białaczka szpikowa

Aktualne Metody Leczenia – ostra białaczka szpikowa - Światowy Dzień Świadomości Ostrej Białaczki Szpikowej (AML)

Ostra białaczka szpikowa (AML) to najczęstszy nowotwór krwi, który stanowi ok. 80 proc. wszystkich zachorowań na ostre białaczki. AML ma najniższy wskaźnik przeżywalności spośród wszystkich białaczek (1). Choroba postępuje bardzo szybko, a opóźnienie leczenia może w sposób znaczący zwiększyć ryzyko śmierci. 50 proc. pacjentów z AML nie kwalifikuje się do intensywnego leczenia z intencją przeszczepienia, z uwagi na swój stan zdrowia. Światowy Dzień Świadomości Ostrej Białaczki Szpikowej, przypadający na 21 kwietnia, skłania do refleksji o możliwościach terapeutycznych tego schorzenia i o potrzebach, nie tylko stricte medycznych, tej grupy chorych.

22 Kwi 2022 S.Z.
Odkoduj DNA, poznaj swoje geny i miej kontrolę nad własnym zdrowiem

Odkoduj DNA, poznaj swoje geny i miej kontrolę nad własnym zdrowiem

25 kwietnia 2003 roku przedstawiono wyniki wieloletnich badań i analiz prezentujących zapis ludzkiego genomu. Jednocześnie jest to data mająca przełomowe znaczenie w dalszym rozwoju nauk biologicznych i medycznych. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień DNA jako zwieńczenie „Human Genome Project”. O tym, dlaczego warto wykonywać badania genetyczne i jak przebiega proces badania, opowiadają eksperci kampanii edukacyjnej „Genetyka Ratuje Życie”.

22 Kwi 2022 S.Z.