Zycie rodziny alkoholowej Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 07 października 2014 20:13

Życie rodziny alkoholowej

Alkoholizm jest zaburzeniem, które wpływa nie tylko na samego uzależnionego, ale również na jego otoczenie. Konsekwencje uzależnienia od alkoholu odczuwają przede wszystkim najbliżsi chorego – współmałżonek oraz dzieci. Partner alkoholika narażony jest na wykształcenie się u niego współuzależnienia, zaś dzieci – syndromu DDA.

Współuzależnienie to nabyty zespół cech i zachowań wynikający z przystosowania się do sytuacji problemowej, jaką jest choroba alkoholowa lub inne uzależnienie, np. narkomania czy patologiczny hazard. Występuje on u partnera osoby cierpiącej na jakieś uzależnienie – w tym przypadku alkoholizm. Współuzależnienie najczęściej dotyczy współmałżonka, jednak może obejmować również inne osoby blisko związane z alkoholikiem – dzieci, rodziców, rodzeństwo, przyjaciół. Osoba współuzależniona wierzy w to, że poprzez swoje działania można powstrzymać alkoholika przed destrukcyjnymi zachowaniami oraz zatrzymać jego uzależnienie, co w rzeczywistości nie jest możliwe bez chęci i zaangażowania samego uzależnionego. Rodzina osoby chorującej na alkoholizm z reguły jest podatna na jego manipulacje i podejmuje działania służące ukrywaniu jego uzależnienia, co uniemożliwia mu skonfrontowanie się z rzeczywistością i skutkami swojego nałogu. Przykładem takiego zachowania jest branie na siebie odpowiedzialności za uzależnionego i jego postępowanie, np. sprzątanie po nim, trzymanie w tajemnicy jego nałogu, usprawiedliwianie nieobecności czy nieodpowiedniego zachowania. W ten sposób pijący jest niejako chroniony przez osobę współuzależnioną i nie ma przeszkód w kontynuowaniu picia.

Dzieci uzależnionego również dotykają zgubne konsekwencje jego nałogu. Osoby wychowujące się w domu, w którym jedno z rodziców cierpiało na alkoholizm, mogą w dorosłym życiu mogą odczuwać tego bolesne skutki. Trudności emocjonalne i społeczne ujawniające się w ich późniejszym życiu określane są mianem syndromu DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików. Zaburzenie to wynika z utrwalonego sposobu funkcjonowania w dysfunkcyjnym domu oraz przyjmowania przez dziecko konkretnych ról, które ułatwiały życie w dzieciństwie. Te role to: Bohater rodziny, Ułatwiacz, Dziecko we Mgle, Maskotka oraz Kozioł ofiarny. Każda z nich ma inną specyfikę, która prowadzi do wykształcenia innych, charakterystycznych dla danej roli sposobów działania. W dorosłym życiu nie są one jednak przydatne, a wręcz utrudniają normalne funkcjonowanie. Syndrom DDA wpływa m.in. na nawiązywanie prawidłowych relacji, samoocenę i poczucie własnej wartości. Ponadto, osoby cierpiące na tę dysfunkcję mają trudności z wyznaczaniem granic i obroną własnych praw oraz poczucie bycia niekochanym. Syndrom DDA może wykształcić się nie tylko u dzieci osób chorujących na alkoholizm, ale też w przypadku innych uzależnień jak narkomania, patologiczny hazard, pracoholizm czy zakupoholizm.

Zarówno współuzależnienie, jak i syndrom DDA, są destrukcyjnymi konsekwencjami alkoholizmu dla członków rodziny osoby uzależnionej. Dlatego też tak ważne jest podjęcie przez nich terapii, niezależnie od tego, czy on sam się leczy.

Więcej na temat współuzależnienia i syndromu DDA przeczytasz w serwisie uzaleznienie.com.pl