Dlaczego dzieci nie powinny pić napojów energetycznych?
Wpisany przez s.z.   
sobota, 30 grudnia 2023 19:52

Dlaczego dzieci nie powinny pić napojów energetycznych?

Już za kilka dni, od 1 stycznia, wejdą w życie przepisy uniemożliwiające sprzedaż napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Stanowisko ekspertów jest jednoznaczne: dzieci i młodzież nie powinny spożywać „energetyków”. Dlaczego?

Odpowiada Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyk LUX MED:

Napoje energetyczne zawierają kofeinę, taurynę i/lub guaranę, które wykazują właściwości uzależniające, co w przypadku dzieci i nastolatków jest bardzo niebezpieczne. Zauważamy także, że dzieci i młodzież po spożyciu napojów energetycznych są nadmierne pobudzenie, nie mogą zasnąć, mają kłopoty z koncentracją. Niestety zdarzają się przypadki pacjentów, którzy trafiają na oddziały toksykologiczne na odtruwanie z powodu przedawkowania napojów energetycznych.
Skutki spożywania napojów energetycznych są też długofalowe: to produkty, które z reguły mają w sobie także cukier, a więc codzienne picie „energetyków” może prowadzić do nadwagi i otyłości. Co więcej, napoje te mogą powodować zaburzenia czynności nerek, wątroby jak i trzustki, problemy neurologiczne oraz sercowo-naczyniowe. I coś, szczególnie istotnego z mojego, dietetycznego punktu widzenia – zmieniają nawyki żywieniowe na negatywne. Gdy dziecko przyzwyczai się do tego specyficznego smaku, trudno mu z niego zrezygnować.

 

/źródło - /