Okno w okno – problem nowych osiedli. Jaka jest najlepsza ochrona przed wzrokiem sąsiadów?
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 21 sierpnia 2022 11:20

Okno w okno – problem nowych osiedli. Jaka jest najlepsza ochrona przed wzrokiem sąsiadów?

Każdy z nas potrzebuje prywatności. Zwykle możemy znaleźć ją we własnych czterech kątach. Niestety na wielu nowych osiedlach bloki budowane są bardzo blisko siebie. Mieszkanie okno w okno z sąsiadem sprawia, że nie czujemy się swobodnie i komfortowo we własnym domu. Jak uporać się z tym problemem? Rozwiązaniem mogą być rolety plisowane!

Rolety plisowane – skuteczna ochrona przed wzrokiem sąsiadów

Plisy to jedno z najciekawszych rozwiązań aranżacyjnych. Ich montaż znacznie zwiększa komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej. Świetnym wyborem są plisy sterowane dwukierunkowo. Wyposażone w specjalny mechanizm samohamujący, pozwalają na precyzyjne zatrzymanie dolnej i górnej rynny sterującej na dowolnej wysokości okna. Takie osłony skutecznie chronią przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, zapewniając domownikom pełną prywatność. Jednocześnie, ustawiając je jako zazdrostki, możemy cieszyć się naturalnym światłem słonecznym.

Plisy dwukierunkowe są kompatybilne z każdym rodzajem okien – zarówno ze standardowymi, jak i z tymi o nietypowych kształtach. Ponadto systemy przyszybowe zawsze utrzymają równoległą pozycję względem okna, umożliwiając ich swobodne otwieranie i uchylanie.

Montaż plis – przepis na komfortowe warunki w mieszkaniu

Pełna prywatność to nie jedyna korzyść wynikająca z montażu plis okiennych. Rolety zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń i pozwalają precyzyjnie sterować ilością światła wpadającego do środka.

Kluczowe znaczenie ma materiał, z którego wykonano plisy. Znajdziemy osłony o różnym stopniu przezierności (tj. transparentne, rozpraszające światło, zaciemniające). Tkaninę należy dopasować do efektu, jaki chcemy uzyskać, a także funkcji, jaką spełnia dane pomieszczenie. W jadalni czy pokoju dziennym doskonale sprawdzają się plisy z półprzepuszczalnych materiałów, natomiast doskonałym rozwiązaniem do sypialni czy pokoju dziecka są rolety zaciemniające.

Ciekawą opcją do mieszkań są plisy dzień-noc.

- Osłony dzień-noc składają się z dwóch różnych materiałów – na przykład transparentnego oraz zaciemniającego – wspomina Agnieszka Gołębiewska, przedstawiciel marki Anwis. – Za dnia możemy całkowicie zasłonić okna półprzezroczystą tkaniną, zapewniając sobie pełną prywatność i przyjemny przepływ promieni słonecznych, a w nocy przesłonić okno tkaniną zaciemniającą, która stworzy znakomite warunki do komfortowego snu.

Szczególnie narażone na nadmierne promieniowanie są pomieszczenia usytuowane od strony południowej i południowo-zachodniej. W takich wnętrzach najlepiej zamontować plisy wykonane z tkanin odbijających promienie słoneczne. Rolety harmonijkowe to połączenie funkcjonalności i najwyższej jakości. Nie musimy się więc obawiać, że wyblakną pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego.

Nie tylko funkcjonalność

Plisy okienne to nie tylko znakomita ochrona przed wzrokiem sąsiadów i słońcem, ale także niebanalny element dekoracyjny we wnętrzach. Plisy wyglądem przypominają harmonijkę (stąd też wzięła się inna nazwa osłon – rolety harmonijkowe). Charakterystyczny wygląd czyni je świetną formą ozdoby.

Plisy są ciekawą alternatywą dla klasycznych zasłon okiennych. Pasują do każdego wnętrza – od nowoczesnych, przez klasyczne, aż do glamour, industrialnych czy boho. Ich niepowtarzalność pomogą osiągnąć odpowiednie materiały. Przykładowo klienci Anwis mogą wybierać z ponad 550 wzorów tkanin. Subtelne, stonowane rolety stanowią piękne tło dla całego wystroju, natomiast modele wzorzyste, unikalne, mogą nadać wyjątkowy charakter nawet najprostszej aranżacji.

- Plisy to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich miłośników niebanalnego designu. Odpowiednio dobrane mogą odmienić całe pomieszczenie. Rolety plisowane przyciągają wzrok, intrygują, tworzą we wnętrzach klimatyczny nastrój. Są synonimem elegancji i nieprzeciętnej estetyki. Czy warto w nie zainwestować? Bez wątpienia! – podsumowuje Agnieszka Gołębiewska.