Święta emeryta - jeszcze o odwróconej hipotece Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 18 grudnia 2011 12:31

Święta emeryta - jeszcze o odwróconej hipotece

Najmniej zamożni seniorzy już teraz rozmyślają, jak przeżyć grudniowe święta. Niskie emerytury wystarczają zaledwie na pokrycie comiesięcznych opłat i bardzo skromne wyżywienie. Ci, którzy mogą liczyć na najbliższych, skosztują karpia u rodziny. W trudniejszej sytuacji znajdują się osoby osamotnione.

Dla nich co roku urzędy miast organizują wigilie, gdzie każdy dostaje ciepły posiłek i wraz z innymi może kolędować w ten wyjątkowy wieczór. Jednak nie wszyscy chcą skorzystać z tego typu pomocy, wstydząc się swojej sytuacji. Wielu emerytów zapomina o swoim kapitale, który jest zamrożony w posiadanej przez nich nieruchomości. Starsze osoby niejednokrotnie są właścicielami domów, czy mieszkań w centrach miast. Dogodne usytuowanie sprawia, że nieruchomości te nie tracą na wartości. „Spieniężenie ich” byłoby ogromnym zastrzykiem finansowym dla seniorów, którzy w zależności od przybranej formy działania mogą otrzymać pieniądze od ręki lub w postaci comiesięcznych wypłat.

Na prezenty pod choinkę

Najszybszym sposobem uzyskania środków z własnej nieruchomości ( czyli pieniędzy) jest odwrócona hipoteka. Dostępny w Polsce od kilku lat, choć wciąż mało znany sposób, pozwala seniorom na sprzedaż domu, czy mieszkania, bez konieczności wyprowadzania się z niego. W praktyce działa to tak, że emeryt do końca życia otrzymuje ustaloną umową, comiesięczną kwotę pieniędzy w zamian za to, że po śmierci jego nieruchomość przejdzie na własność instytucji, która wypłaca mu to świadczenie. Senior nie musi obawiać się, że w pewnym momencie wypłaty zostaną wstrzymane – raz zawarte w umowie warunki obowiązują przez cały czas, nawet jeśli wartość wypłaconych świadczeń miałaby przekroczyć realną wartość posiadanej nieruchomości. Przykładem jest przypadek Francuzki Jeanne Calment, która dzięki swej długowieczności przez 32 lata wypłacania świadczeń otrzymała w rentach dwukrotną wartość domu. Wartość wypłacanej kwoty ustalana jest indywidualnie. – Wszystko zależy od wartości nieruchomości oraz wieku i płci świadczeniobiorcy – mówi Robert Majkowski, Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM S.A., lidera rynku odwróconej hipoteki w Polsce. – Rozpiętość kwot jest spora, tak samo jak różne są ceny nieruchomości – zależnie od miasta, lokalizacji i standardu. Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – wyjaśnia R. Majkowski.
Hipoteka odwrócona to sposób na szybkie, a jednocześnie długofalowe podniesienie standardu życia. Dodatkowe pieniądze stają się swoistym buforem bezpieczeństwa, przez całą długość trwania emerytury. Ciągłość wypłat świadczeń zabezpiecza polskie prawo, bo umowa o dożywocie, którą podpisuje się z Funduszem, jest oparta o przepisy kodeksu cywilnego. W przypadku, gdyby pieniądze przestały być wypłacane, senior może unieważnić umowę, w dowolnej chwili, może się również z umowy wycofać po zwróceniu otrzymanych kwot.

Na Wielkanoc

Zamiana i sprzedaż mieszkania to sposób na Święta w zupełnie nowym otoczeniu. Niestety, nie zawsze można liczyć na szybkie rozwiązanie finansowych problemów właściciela. Sam proces może trwać od kilku tygodni nawet do kilku lat, a na taki okres oczekiwania niektórzy nie mogą sobie pozwolić. Jednak osoby, które od razu same chcą zarządzać całą kwotą za mieszkanie, muszą skupić się na sprzedaży. Jest to zdecydowanie bardziej czasochłonny proces, który przy okazji wymusza zmianę miejsca zamieszkania. Sam proces sprzedaży może przytłoczyć starszą osobę, jednak z pomocą profesjonalnych firm zajmujących się obrotem nieruchomości, taki wysiłek na pewno się opłaci. Wymiana przykładowo czterech pokoi na dwa pokoje z aneksem kuchennym w spokojnej okolicy to minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku.
Oprócz standardowych usług pośredników nieruchomości, istnieją już biura zamiany nieruchomości. W nich osoby, które chcą zmienić lokum, są wzajemnie kojarzone, a przy wypełnianiu niezbędnej dokumentacji pomaga profesjonalista. Oczywiście w każdej transakcji uczestniczy rzeczoznawca, który określa wartość obu nieruchomości – różnica finansowa jest wypłacana właścicielowi droższego lokum. W ten sposób senior ma możliwość unormować swoją sytuację finansową. W zamian za rezygnację z dodatkowej przestrzeni, która niejednokrotnie staje się zbędnym balastem, otrzymuje sporą kwotę pieniędzy, którymi wspomaga się na co dzień.
Święta u najbliższych, Wigilia w nowym otoczeniu, czy może kolędy przy choince we własnym domu? Tę decyzję należy podjąć indywidualnie, oby z korzyścią nie tylko dla najbliższych Świąt, ale całej jesieni życia.

/źródło - LTM Communications/


Od Redakcji - Więcej o odwróconej hipotece przeczytasz klikając w poniższy link:

http://www.babciapolka.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=906:wysza-emerytura-za-mieszkanie&catid=96:warto-przeczyta

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 23:57